26 czerwca 2015

Wygodna poduszka to dobry sen


Na optymalny wypoczynek w trakcie snu wpływ ma nie tylko wybór materaca, ale również poduszki. Bogactwo modeli, kształtów i materiałów, wykorzystywanych do ich produkcji może przyprawić klienta o prawdziwy zawrót głowy. Jaką poduszkę wybrać dla siebie, by być zadowolonym z jej zakupu? Tego dowiecie się czytając poniższy artykuł.
Na komfort w trakcie snu wpływ mają trzy cechy poduszki: kształt, wypełnienie i poszycie oraz własne preferencje odnośnie pozycji w trakcie snu. 

 Poduszki klasyczne a anatomiczne
Pod względem kształtu ogólnie mamy do czynienia z poduszkami klasycznymi oraz anatomicznymi.
Pierwszy rodzaj poduszek to tradycyjne poduszki kwadratowe lub prostokątne różniące się między sobą wielkością i kolorem. Decydując się na zakup tego rodzaju poduszki warto zwrócić uwagę na jej wielkość. Poduszka klasyczna, by dobrze pełniła swoją funkcję przede wszystkim nie powinna być zbyt duża, tak by w trakcie snu spoczywała na niej tylko głowa, a tułów oraz ramiona niżej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rano obudzimy się z bólem szyi, ramion oraz całego kręgosłupa.
Istotną zaletę poduszek klasycznych, stanowi fakt, że są dwustronne, a co się z tym wiąże zapewniają dobry przepływ powietrza i są higieniczne.
Poduszki anatomiczne są dziś z kolei powszechnie polecane, w szczególności osobom, które cierpią na bezsenność, mają problemy z kręgosłupem czy tendencję do chrapania. Dzięki temu, że taka poduszka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby, która na niej leży odciąża kręgosłup zapobiegając jednocześnie napinaniu mięśni.

Pozycja w trakcie snu
W zależności od tego w jakiej pozycji najczęściej śpisz możesz wybrać odpowiedni rodzaj poduszki dla siebie.
·         Jeśli najbardziej lubisz spać na brzuchu to najodpowiedniejszym wyborem będzie poduszka niska i miękka, najlepiej wypełniona jedwabiem lub mikrowłóknami.
·         Gdy masz tendencję do spania na plecach wybierz poduszkę wyższą, średnio miękką, która ułatwi ci utrzymanie kręgosłupa we właściwej pozycji przez całą noc i będzie stanowić właściwe podparcie szyi i ramion przez całą noc. Jeśli zdarza ci się chrapać wybierz poduszkę, która pozwoli ci zwalczyć ten uciążliwy nawyk.
·         Jeśli najczęściej śpisz na boku to rozważ zakup poduszki anatomicznej. Dzięki temu, że w trakcie snu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała kręgosłup jest właściwie podparty, a co za tym idzie odciążony. Spanie na boku wymaga zakupu poduszki twardszej i wyższej w stosunku do powyższych.
A jeśli lubisz zmieniać pozycję? Wtedy na pewno lepszym wyjściem będzie poduszka anatomiczna, która sprawi, że przez cały czas będziesz mieć wrażenie, że jesteś rozluźniony.
Zazwyczaj warto mieć pod ręka dwie poduszki, by w razie pojawienia się dolegliwości, choć na kilka dni dotychczas używaną poduszkę zamienić na inną.

Wypełnienie naturalne a syntetyczne
Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając poduszkę jest jej wypełnienie. Jakie opcje są dostępne na rynku i jakiego wyboru dokonać, by osiągnąć pełną satysfakcję?
Puch i pierze, zaliczane do wypełnień naturalnych zapewnia odpowiednią wentylację przy czym zachowuje swoje właściwości termoregulacyjne. Dużo mówi się również o długiej żywotności poduszki wypełnionej pierzem czy puchem. Należą jednak one do tych najdroższych.
Poduszki coraz powszechniej wypełnia się dziś tworzywami syntetycznymi. Tu również mamy do wyboru wiele różnych opcji. Granulat, włókna, lateks i pianka to najpopularniejsze spośród nich. Poduszki wypełnione materiałem syntetycznym są praktyczne w utrzymaniu ze względu na to, że nadają się do wielokrotnego prania, a przy tym posiadają właściwości, które pomagają im utrzymać sprężystość przez długi czas. To z kolei sprawia, że długo będziemy mogli cieszyć się ich estetycznym wyglądem. Przykładowo poduszki wypełnione kulkami poliestrowymi, są jednocześnie miękkie i sprężyste. Dzięki temu, że bardzo dobrze dopasowują się do kształtu głowy i karku osoby leżącej i jednocześnie w niczym nie ustępują poduszkom wypełnionym naturalnie są chętnie wybierane.
Za wyborem syntetycznie wypełnionej poduszki przemawia również fakt, że nie powodują one alergii, a cena takiej poduszki jest znacznie niższa w stosunku do poduszki wypełnionej pierzem czy puchem.

Poszycie poduszki
To ostatni z czterech ważnych czynników, które bierze się pod uwagę wybierając poduszkę. Podobnie jak w przypadku wypełnienia mamy do czynienia z dwoma rodzajami pokrycia: naturalnym i syntetycznym. Jeszcze do niedawna dowodzono, że nie ma lepszego materiału na poszycie pościeli niż bawełna. A to za sprawą wszechstronnych korzyści wynikających z  użytkowania tego typu materiału. Przed wszystkim bawełna dobrze odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Poduszki bawełniane są również łatwe w utrzymaniu, gdyż można je prać w wysokiej temperaturze bez obaw, że ulegną zniszczeniu.
Od zasady, mówiącej o tym, że bawełna jest najlepszym materiałem na poszycie pościeli ostatnio wprowadza się pewien wyjątek. Mowa tu o dobrej jakości mikrofibrze. To materiał łączący w sobie zarówno praktyczne jak i estetyczne walory. Mikrofibra jest miła w dotyku, przewiewna i wygląda bardzo estetycznie. To trwały materiał, o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych, który nadaje się do prania.
Sen to niezwykle ważny element życia każdego człowieka. Warto więc zadbać o jego jakość odpowiednio dobierając nie tylko materac, ale również poduszkę. Dziś dostępny jest ich szeroki wybór, a poszczególne modele różnią się między sobą wieloma cechami. Jeśli weźmiemy pod uwagę te czynniki, o których mówiliśmy powyżej i poświęcimy trochę czasu na wybieranie poduszki na pewno uda nam się znaleźć odpowiednią do swoich potrzeb, a co za tym idzie uzyskać pełną satysfakcję z dokonanego zakupu.


 Więcej praktycznych porad na temat wyboru konfekcji pościelowej, stołowej i innych tekstyliów domowych można znaleźć na stronie: http://www.tophaus.pl/20/20-poradnik.html

A wy na jakich poduszkach śpicie?


Pozdrawiam
Kasia2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz :)
Staram się Was odwiedzać i również odwdzięczać się komentarzami na Waszych blogach