20 września 2018

„Niepamięć” - Jolanta Kosowska


"Niepamięć... To dar czy przekleństwo?
Jak to jest obudzić się w zupełnie innym świecie? Nie pamiętać swojego imienia, nazwiska, nie mieć żadnych wspomnień, żadnego punktu zaczepienia w przeszłości? Czy można żyć w poczuciu braku tożsamości, w rzeczywistości, której nijak nie jest się w stanie zrozumieć?
Śpiączka podzieliła życie Katarzyny na dwie części. W pierwszej kochała i była kochana, o jej uczucia rywalizowało dwóch mężczyzn. W drugiej uczy się żyć od nowa. W pewnym sensie ma szansę na drugie życie, jest jakby stworzona na nowo, taka sama , a zarazem zupełnie inna. Stopniowo powracają pojedyncze wspomnienia, lecz są one niespójne i nielogiczne, nie układają się w całość. Obrazy z przeszłości mieszają się z teraźniejszością, luki w pamięci uzupełniane są konfabulacjami, niepewności towarzyszy narastający lęk, przeradzający się w paniczny strach.
Czy Katarzyna przypomni sobie poprzednie życie? A może to drugie życie wyda jej się lepsze?" 


Taki opis ma książka, a jaka jest ona naprawdę? O czym naprawdę jest ta książka? 

W Niepamięci poznajemy bardzo ciekawych bohaterów: Michała i Katarzynę, później Romana oraz Alena, który jest tu również jednym z głównych bohaterów.
Książka podzielona jest na dwie części, w jednej głównym bohaterem jest Michał i to wokół niego wszystko się dzieje, chociaż i Katarzyna ma tu swój duży udział. Druga część poświęcona jest Katarzynie i jej perypetiom po wypadku.
Michał to młody lekarz i wykładowca, który po utracie ukochanej kobiety zatapia smutki w alkoholu i prawie sięga dna. Z pomocą przychodzi mu profesor Wolski, który przenosi go do Niemiec gdzie rozpoczyna pracę jako genetyk. Pewnego dnia po powrocie z podróży służbowej dzwoni do Michała kolega, który informuje go, że potrzebny jest w Polsce. Wtedy wracają wspomnienia z czasów studiów, wszystko ożywa. Zaczyna rozpamiętywać jak to się stało, że poznał Katarzynę i Romana. Wspomina w jaki sposób stracił kobietę swego życia i jak pchnął ją w ramiona innego mężczyzny, a wszystko przez jeden mały błąd, jedno małe nieporozumienie. Kasia wraz z Romanem wyjeżdżają do Chorwacji na małe wakacje i to Michałowi wystarczyło aby doszczętnie rozwalić swoje życie. Na szczęście w porę zareagował Wolski, który wysłał go do Niemiec gdzie Michał rozpoczął szaloną karierę jako genetyk. Mimo to ciągle myślał o Kasi, nawet mieszkanie umeblował tak jakby ona tam miała za chwilę z nim zamieszkać. Niestety od kiedy Katarzyna i Roman wyjechali to kontakt z nimi się urwał. Michał nie wiedział co się u nich dzieje i odwrotnie. 
Więc kiedy dostał wiadomość, że potrzebny jest w Polsce bo Roman jest umierający nie wahał się ani chwili. Jednego czego się bał to spotkania z Katarzyną. Michał zrobił wszystko aby pomóc przyjacielowi, jedyne co go niepokoiło, to to, że nikt nie wspominał o Kasi i że jej nie było przy Romku. W tym samym czasie Michał dostaje stare listy od Katarzyna, które wysyłała do niego z Chorwacji. Opisuje ona w nich swoje wakacje, a w ostatnim liście prosi go o spotkanie. Niestety te listy przyszły dużo za późno. Kiedy Roman był na tyle zdrowy żeby móc z nim porozmawiać o tych listach zostaje nagle odkryta straszna prawda. Roman zawożąc Kasię na miejsce spotkania nie przewidział, że do niego nie doszło, że wydarzyło się zupełnie coś nieoczekiwanego przez co ani on ani Michał nie wiedzieli co się dzieje z dziewczyną. Michał postanowił pojechać do Chorwacji, żeby odnaleźć ukochaną ale bezskutecznie. Pewnego razu podczas jednego z kongresów stała się dość nieoczekiwana sytuacja, ni stąd ni z owąd pojawia się Katarzyna i w końcu spotyka się z Michałem.
W drugiej części poznajemy wydarzenia jakie spotkały Katarzynę od momentu jej przyjazdu na uniwersytet i poznania Michała. Następnie poznajemy sytuację w jakiej Kasia poznaje Romana i do czego to w końcu prowadzi. Oczywiście jest też wspomniany wyjazd do Chorwacji i tu dowiadujemy się więcej na temat tego dlaczego nie doszło do spotkania z Michałem i co właściwie się działo z Kasią. Tuż przed dotarciem na spotkanie z Michałem Katarzyna upada i budzi się w chorwackim szpitalu. Niestety nic nie pamięta. Nie wie jak się nazywa, ani skąd wzięła się w Chorwacji oraz nie rozumie co do niej wszyscy mówią ponieważ nie zna ich języka. Po długim pobycie w szpitalu Katarzyna znajduje schronienie w domu Alena i Jeleny. To dzięki Alenowi Katarzyna zaczyna pomału przypominać sobie co się wydarzyło i zaczyna wracać jej pamięć. Kiedy dziewczyna przypomniała sobie większość ze swojej przeszłości Alen namawia ją do powrotu do Polski, gdzie na kongresie spotyka swoją dawną miłość – Michała.
Czy to co się wydarzyło pozwoliło na nowo rozkwitnąć miłości Michała i Katarzyny? Czy tamte wydarzenia inaczej pokierowały losem bohaterów? Jeśli jesteście ciekawi musicie koniecznie sięgnąć po książkę Jolanty Kosowskiej „Niepamięć”. Gorąco Wam polecam ponieważ wiem, że nie będziecie w stanie oderwać się od niej, a na chwilę odłożona na bok będzie was „wołała” z powrotem do czytania.

Dziękuję pani Jolancie Kosowskiej, że miałam możliwość przeczytania tej książki. Podczas czytania targały mną różne emocje, a oczami wyobraźni byłam razem z bohaterami w ich pogmatwanym życiu.

Pozdrawiam
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)
Staram się Was odwiedzać i również odwdzięczać się komentarzami na Waszych blogach