17 grudnia 2019

Higiena miejsc intymnych, czyli co powinniśmy wiedziećCo jest dzisiejszym tematem?

 Infekcje intymne to temat, z którym boryka się niemal każda kobieta, w każdym wieku, w różnych momentach życia (ciąża, aktywność seksualna, wakacje, suchość pochwy wynikająca z antybiotykoterapii, antykoncepcji, wieku, menopauzy itd.). Zdaniem wielu ginekologów, wiedza Polek na temat swojego zdrowia intymnego jest niepokojąco niska.
Powszechny jest także problem wstydu. Kobiety krępują się rozmawiać o schorzeniach intymnych, nawet w gronie najbliższych przyjaciółek czy rodziny (mama, siostra). Tak naprawdę strach przed rozmową jest nieuzasadniony, bo infekcje intymne to powszechny problem, którego doświadcza większość kobiet, przynajmniej raz w życiu.

Dzisiaj to ja będę waszą przyjaciółką i podpowiem Wam jak można zapobiec problemom intymnym i ewentualnie je leczyć.


Kilka słów o objawach infekcji intymnych - są to przede wszystkim: świąd, pieczenie, zaczerwienienie narządów płciowych, nieprzyjemny zapach i nieprawidłowa konsystencja wydzieliny z pochwy, a nawet ból podczas stosunku. Symptomy takich infekcji są niekomfortowe, bolesne i często uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, a nawet wykluczają z aktywności seksualnej.
W pochwie dorosłej kobiety nie panują sterylne warunki, a w prawidłowej wydzielinie z dróg rodnych można wyróżnić ponad sto rodzajów mikroorganizmów. Dopóki flora bakteryjna jest zdominowana przez pałeczki kwasu mlekowego i ma odczyn kwaśny, nie ma powodu do niepokoju. Czasem jednak produkujące kwas mlekowy pożyteczne szczepy Lactobacillus zaczynają ginąć albo tracić swoją aktywność i wówczas mniej przyjazne bakterie beztlenowe m.in. Mobiluncus czy Gardnerella namnażają się w sposób niekontrolowany.
Niestety kobiety często mają trudność z rozpoznaniem przyczyny infekcji intymnej i jej rodzaju, a co za tym idzie, nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Warto wiedzieć, że najczęstszymi typami infekcji intymnych są infekcje bakteryjne i grzybicze.

Infekcje bakteryjne – występują, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi między poszczególnymi rodzajami bakterii. Niektóre nadmiernie się rozmnażają i podrażniają śluzówkę pochwy i sromu wtedy to rozwija się stan zapalny. Najczęstszą przyczyną tych infekcji jest nieprawidłowa lub nadmierna higiena miejsc intymnych, antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne i kontakty seksualne. Infekcje bakteryjne cechują szare, wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Infekcje grzybicze – często są nazywane drożdżycą lub kandydozą, ponieważ w 90% przypadków odpowiada za nie grzyb Candida albicans. Zarazić się można w trakcie kontaktów seksualnych, ale również na siłowni, basenie, saunie, czy w publicznej toalecie. Wpływ na ten rodzaj infekcji może mieć także antybiotykoterapia i nieprawidłowa dieta (za wysoki poziom cukrów we krwi). Głównym objawem jest biała, gęsta wydzielina z pochwy oraz świąd i pieczenie okolic intymnych.

Chociaż przyczyn i rodzajów infekcji intymnych jest wiele, schemat postępowania powinien być ten sam. Jeśli profilaktyka jednak zawiedzie, należy natychmiast reagować i obserwować swój organizm. Warto zaopatrzyć domową apteczkę w preparat, który przyniesie natychmiastową ulgę w świądzie i pieczeniu, zarówno w przypadku infekcji bakteryjnych, jak i grzybiczych.
O higienę intymną można, a nawet należy dbać w domu i w podróży. Dzięki współczesnym kosmetykom do higieny miejsc intymnych, pielęgnacja i utrzymanie naturalnego pH jest łatwiejsze. Jednak codzienne nawyki, takie jak np. zbyt częste mycie okolic intymnych mogą zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy i prowadzić do zakażeń.

Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to często nadgorliwość prowadzi do poważnych schorzeń intymnych. Jeśli nie mamy wyraźnej potrzeby, nie musimy się kąpać kilka razy dziennie ani podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Uczucie tzw. ''nieczystości'' w miejscu intymnym najczęściej funkcjonuje w myśleniu kobiety. Nie ma ono odzwierciedlenia w faktycznym stanie higienicznym narządów intymnych.

Jeśli jednak masz skłonności do grzybic i infekcji powinnaś unikać:

ü dopochwowych chemicznych środków antykoncepcyjnych,
ü używania tamponów - ogranicz ich stosowanie do sytuacji wyjątkowych (np. wizyta na basenie),
ü długich, gorących kąpieli - zrezygnuj z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Relaksujące kąpiele urządzaj nie częściej niż raz w tygodniu,
ü kosmetyków do kąpieli z silnymi detergentami. Zamiast barwionego i aromatyzowanego płynu do kąpieli wybierz np. naturalny olejek.W codziennej higienie możesz używać różnych produktów dostępnych na rynku, ale ja chciałabym polecić Wam dwa: Trivagin i Mucovagin.Trivagin żel to wyrób medyczny do stosowania pomocniczo w leczeniu infekcji okolic intymnych. Łagodzi on objawy infekcji grzybiczych i bakteryjnych, takich jak: świąd, pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienia towarzyszące upławom.
Produkt nawilża i przywraca naturalną barierę ochronną okolic intymnych oraz chroni przed rozwojem flory patogennej. Ponadto utrzymuje właściwe pH i wspomaga odbudowę naturalnej flory bakteryjnej sromu i krocza.


Żel jest wygodny w stosowania, nie brudzi bielizny, nie pozostawia uczucia lepkości, a co ważne jest dostępny bez recepty, a jego koszt to ok. 19 zł.

Produkt jest przeznaczony dla kobiet i dzieci już od 3 roku życia.Mucovagin fizjoemulsja to specjalistyczna fizjoemulsja do higieny intymnej dla kobiet w trakcie leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Szczególnie jest polecana do pielęgnacji podczas regeneracji okolic intymnych w trakcie połogu i po zabiegach ginekologicznych. Emulsja zawiera unikalną formułę drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego BASHYAL ™ z oktenidyną.Specjalnie dobrane składniki:
- BASHYAL ™, to wyjątkowa formuła drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który wspiera procesy regeneracji i posiada silne właściwości nawilżające
- Oktenidyna to substancja antyseptyczna
- Pantenol i alantoina skutecznie łagodzą podrażnienia i przyspieszają procesy regeneracji
- Kwas mlekowy pozwala utrzymać właściwe pH okolic intymnych, co sprzyja odbudowie naturalnej flory bakteryjnej
- Gliceryna silnie nawilża, poprawia elastyczność i reguluje procesy prawidłowej odnowy okolic intymnych
- Delikatna baza myjąca bez konserwantów, która może być bezpiecznie stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią

Mucovagin to produkt kosmetyczny i kupimy go za ok. 20 zł.


Pozdrawiam
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)
Staram się Was odwiedzać i również odwdzięczać się komentarzami na Waszych blogach