17 grudnia 2019

Jonka, Jonek i Kleks. Odwiedziny smokaJest to już dziewiąty tom o trojgu przyjaciół wydany przez Egmont Polska. Jonka, Jonek i Kleks to bohaterowie komiksów dla dzieci i młodzieży Szarloty Pawel. Jonka i Jonek to dwoje nastolatków, natomiast Kleks to postać fantastyczna, pijącą atrament. Pierwsza historyjka o trójce przyjaciół ukazała się na łamach Świata Młodych w 1974 roku. Przyjaciele są uczestnikami wielu bardzo barwnych, fantastycznych, a często też surrealistycznych przygód.
Zwykle to od Kleksa rozpoczyna się właściwa treść: na początku niewinnie, choć szybko, bohater wprowadza czytelników w sam środek wyimaginowanego świata, zwykle pełnego magii oraz rozmyślnej groteski. Jego przyjaciele skuszeni przygodą i zabawą, chętnie odrywają się od szarej osiedlowej rzeczywistości.Komiksy były kiedyś częścią mojego dzieciństwa. Po kilku dziesięciu latach do mojej biblioteczki trafił wspaniały egzemplarz kolejnych przygód trójki przyjaciół, o których czytałam wiele lat temu. W życiu Jonki, Jonka i Kleksa znów wiele się dzieje. 


Tym razem Kleks postanawia nauczyć się fotografowania, zabiera się za malowanie obrazów, a nawet hoduje rybki. Ma w planach zostać magikiem, zagrać w teatrze czy nawet opowiadać dzieciom bajki. Ponadto wraz z przyjaciółmi idzie na bal karnawałowy, jedzie na obóz harcerski, spotkanie księżniczką, a nawet na spotkanie z kosmitami.


Komiks jest wydany w formie książki, ale cechy komiksu zostały zachowane. Na każdej stronie znajdziecie sporo okienek ze scenkami danej historyjki, które bardzo fajnie rozwijają wyobraźnię młodego czytelnika.


Jeśli więc szukacie czegoś dla swej pociechy na początek jej drogi z polskim komiksem, to sięgnijcie po „Jonkę, Jonka i Kleksa” ponieważ jest to bardzo fajna lektura.

Pozdrawiam

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)
Staram się Was odwiedzać i również odwdzięczać się komentarzami na Waszych blogach