15 października 2014

Światowy Dzień Mycia RąkŚwiatowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

http://wsse-poznan.pl/swiatowy-dzien-mycia-rak/Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych (rezolucja 61/192 z 20 grudnia 2006). Wydarzenie to miało zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła w celach higienicznych. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia.
Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Co roku 3,5 miliona dzieci do roku 5 umiera z powodu powikłań wynikający z nie mycia rąk.
Organizowane są akcje w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu oraz wyuczyły nawyk częstego mycia rąk.
W obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów.
70 krajów biorących udział w obchodach organizuje akcje na poziomie narodowym we współpracy z rządowymi organizacjami oraz fundacjami.
Hasłem na 2012 rok było: "Pomóż, by więcej dzieci osiągnęły piąte urodziny!!" (Help more children reach their 5th birthday!!)
W Polsce powstało wiele projektów i akcji nawołujących do używania mydła i wody. Jednym z nich jest projekt wrocławskich mieszkańców "Zdrova.Strefa"


http://mamdziecko.interia.pl/wychowanie/news-z-tak-prostej-przyczyny-umiera-1-5-miliona-dzieci,nId,642077


Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom układu oddechowego. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niepojęte, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Jak twierdzą organizatorzy kampanii, wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. W inicjatywę tę zaangażowało się łącznie 70 państw, głównie rozwijających się, gdzie współczynnik śmiertelności dzieci jest szczególnie wysoki. Kluczową kwestią dla powodzenia kampanii jest współpraca ze szkołami i przedszkolami. Jak się jednak okazuje, nie tylko dzieci trzeba uczyć podstawowych zasad higieny. Badania w Stanach Zjednoczonych ujawniły, że aż 30% mężczyzn nie myje rąk po skorzystaniu z toalet w miejscach publicznych.

A czy Wy wiecie jak prawidłowo powinno myć się ręce? Oto krótka instrukcja :)

http://wsse-poznan.pl/swiatowy-dzien-mycia-rak/


P.S. Wszystkie informacje i zdjęcia zaczerpnęłam z internetu


Pozdrawiam
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)
Staram się Was odwiedzać i również odwdzięczać się komentarzami na Waszych blogach